© Peter Staples/ATP Tour

John Isner will look to reach his second Western & Southern Open final this week in Cincinnati.

Isner, De Minaur Headline Day One In Cincy; View Schedule

The season's seventh ATP Masters 1000 gets going on Sunday

Thirteenth seed John Isner will look to ignite his North American hard-court swing on Sunday when he kicks off main draw play at the Western & Southern Open in Cincinnati.

Isner will be playing in just his 12th tournament of the season after missing three months – April through June – because of a broken left foot suffered in the Miami Open presented by Itau final (l. to Federer). The top American returned at Wimbledon, losing in the second round but rebounded quickly by winning his first title of the season on the Newport grass last month.

More From #CincyTennis
*
Cincinnati Draw Preview
*
All You Need To Know
* Can You Pass Our Quiz?

Isner is 1-2 so far during the North American hard-court swing, suffering his earliest Atlanta exit yet (second round) and falling in the third round at the Citi Open in Washington, D.C.

The 2013 finalist and 2017 semi-finalist headlines the night session against Serbian Dusan Lajovic, who won his first ATP Tour title last month at the clay-court Plava Laguna Croatia Open Umag. Isner, No. 15 in the ATP Rankings, leads their FedEx ATP Head2Head series 5-1 and won both of their hard-court meetings, the most recent coming at last year's US Open.

Watch Live

In the only other main-draw singles match of the day, #NextGenATP Aussie Alex de Minaur, the BB&T Atlanta Open champion, meets three-time ATP Tour titlist Marco Cecchinato of Italy. De Minaur leads their FedEx ATP Head2Head series 2-1, which includes a straight-sets win at Wimbledon last month.

ORDER OF PLAY – SUNDAY 11 AUGUST 2019
CENTER COURT start 10:00 am

WTA match
WTA match

Not Before 2:00 pm
Alex de Minaur (AUS) vs Marco Cecchinato (ITA)

Not Before 7:00 pm
Dusan Lajovic (SRB) vs [13] John Isner (USA)
David Goffin (BEL) / Hubert Hurkacz (POL) vs Ivan Dodig (CRO) / Filip Polasek (SVK)

GRANDSTAND start 11:00 am
Qualifying - [3] Pablo Carreno Busta (ESP) vs [WC] J. Wolf (USA) 
WTA match
Qualifying - [1] M. Kukushkin (KAZ) vs [12] [Alt] A. Rublev (RUS) 
[5] Pierre-Hugues Herbert (FRA) / Nicolas Mahut (FRA) vs Nikola Mektic (CRO) / Franko Skugor (CRO)

To view the remainder of Sunday's order of play, click here.

More stories like this in: