Kosice Kosice Kosice, Slovak Republic 2014.06.09 - 2014.06.15
SGL 32 DBL 16
Clay
Prize Money
€35,000
Total Financial Commitment
€35,000
Singles
Doubles
Finals
(Q) CAN Frank Dancevic Defeats (7) SVK Norbert Gombos 62 36 62
Semi-Finals
(7) SVK Norbert Gombos Defeats BLR Uladzimir Ignatik 26 763 63
(Q) CAN Frank Dancevic Defeats FRA Lucas Pouille 64 62
Quarter-Finals
(7) SVK Norbert Gombos Defeats (2) ARG Facundo Arguello 75 63
(Q) CAN Frank Dancevic Defeats BIH Aldin Setkic 61 63
BLR Uladzimir Ignatik Defeats BRA Andre Ghem 63 46 62
FRA Lucas Pouille Defeats MDA Radu Albot 62 61
Round of 16
(Q) CAN Frank Dancevic Defeats (1) AUT Andreas Haider-Maurer 64 62
(2) ARG Facundo Arguello Defeats (Q) POL Andriej Kapas 766 63
BLR Uladzimir Ignatik Defeats (3) ROU Adrian Ungur 75 62
FRA Lucas Pouille Defeats (5) AUT Gerald Melzer 36 75 61
BRA Andre Ghem Defeats (6) SVK Andrej Martin 63 61
(7) SVK Norbert Gombos Defeats (LL) BRA Fabricio Neis 63 60
MDA Radu Albot Defeats UKR Artem Smirnov 63 64
BIH Aldin Setkic Defeats (Q) POL Blazej Koniusz 75 36 64
Round of 32
(1) AUT Andreas Haider-Maurer Defeats CRO Antonio Veic 46 60 62
(2) ARG Facundo Arguello Defeats USA Chase Buchanan 75 675 64
(3) ROU Adrian Ungur Defeats CZE Michal Konecny 64 60
UKR Artem Smirnov Defeats (4) BIH Damir Dzumhur 764 63
(5) AUT Gerald Melzer Defeats GER Bjorn Phau 61 20 (RET)
(6) SVK Andrej Martin Defeats JPN Yoshihito Nishioka 61 761
(7) SVK Norbert Gombos Defeats ESP Daniel Munoz de la Nava 63 57 64
(Q) POL Blazej Koniusz Defeats (8) USA Wayne Odesnik 46 64 64
MDA Radu Albot Defeats CHI Hans Podlipnik-Castillo 63 57 62
(Q) CAN Frank Dancevic Defeats (WC) SVK Patrik Fabian 61 61
BRA Andre Ghem Defeats (WC) SVK Marko Danis 64 60
BLR Uladzimir Ignatik Defeats (Q) SVK Michal Pazicky 61 63
(Q) POL Andriej Kapas Defeats (WC) SVK Dominik Sproch 62 62
(LL) BRA Fabricio Neis Defeats (WC) CZE Robin Stanek 62 63
FRA Lucas Pouille Defeats FRA Tak Khunn Wang 62 64
BIH Aldin Setkic Defeats SRB Pedja Krstin 63 64
3rd Round Qualifying
(1) CAN Frank Dancevic Defeats (5) UKR Vadim Alekseenko 63 61
(2) POL Blazej Koniusz Defeats (6) SVK Marek Semjan 46 63 767
SVK Michal Pazicky Defeats (3) BRA Fabricio Neis 762 764
(7) POL Andriej Kapas Defeats (4) SRB Boris Pashanski 75 64
2nd Round Qualifying
(1) CAN Frank Dancevic Defeats (WC) SVK Tomas Jarco 60 61
(2) POL Blazej Koniusz Defeats SVK Juraj Simcak 61 61
(3) BRA Fabricio Neis Defeats UKR Alexandr Kushakov 75 61
(4) SRB Boris Pashanski Defeats (WC) SVK Samuel Galdun 60 63
(5) UKR Vadim Alekseenko Defeats ROU Alexandru-Daniel Carpen 60 63
(6) SVK Marek Semjan Defeats (WC) SVK Martin Blasko 63 762
(7) POL Andriej Kapas Defeats (WC) SVK Jakub Belan 61 60
SVK Michal Pazicky Defeats (8) WC SVK Filip Horansky 63 57 75
1st Round Qualifying
(WC) SVK Jakub Belan Defeats (WC) SVK Stefan Kacala 62 62
(WC) SVK Martin Blasko Defeats (WC) SVK Erik Chren 62 63
ROU Alexandru-Daniel Carpen Defeats (WC) POL Adrian Horbacz 60 62
(WC) SVK Samuel Galdun Defeats (WC) SVK Martin Belan 63 63
(WC) SVK Tomas Jarco Defeats (WC) SVK Peter Samosi 62 60
SVK Juraj Simcak Defeats (WC) SVK Tomas Vyrostko 64 62