Marbella Marbella Marbella, Spain 2020.10.26 - 2020.11.01
SGL 32 DBL 16
Clay
Prize Money
€44,820
Total Financial Commitment
€44,820
Singles
Doubles
Final
(2) ESP Pedro Martinez Defeats (6) ESP Jaume Munar 764 62
Semifinals
(2) ESP Pedro Martinez Defeats ESP Carlos Taberner 64 62
(6) ESP Jaume Munar Defeats (Alt) FRA Alexandre Muller 64 64
Quarterfinals
(2) ESP Pedro Martinez Defeats SLO Blaz Rola 764 46 63
(6) ESP Jaume Munar Defeats (Q) CZE Vit Kopriva 61 75
(Alt) FRA Alexandre Muller Defeats (Q) ESP Carlos Gimeno Valero 64 60
ESP Carlos Taberner Defeats COL Daniel Elahi Galan 57 64 64
Round of 16
(2) ESP Pedro Martinez Defeats (Alt) FRA Elliot Benchetrit 75 63
COL Daniel Elahi Galan Defeats (3) ITA Gianluca Mager 46 75 61
(6) ESP Jaume Munar Defeats ITA Lorenzo Giustino 61 63
(Q) ESP Carlos Gimeno Valero Defeats CAN Steven Diez 63 63
(Q) CZE Vit Kopriva Defeats ITA Federico Gaio 36 761 64
(Alt) FRA Alexandre Muller Defeats ESP Bernabe Zapata Miralles 64 64
SLO Blaz Rola Defeats POR Joao Domingues 63 63
ESP Carlos Taberner Defeats GBR Jay Clarke 762 16 63
Round of 32
(Q) ESP Carlos Gimeno Valero Defeats (1) ARG Federico Coria 64 61
(2) ESP Pedro Martinez Defeats ESP Mario Vilella Martinez 62 61
(3) ITA Gianluca Mager Defeats ITA Alessandro Giannessi 26 61 62
(Q) CZE Vit Kopriva Defeats (4) ESP Roberto Carballes Baena 763 62
POR Joao Domingues Defeats (5) SVK Andrej Martin 63 36 767
(6) ESP Jaume Munar Defeats (Q) ITA Riccardo Bonadio 763 57 63
(Alt) FRA Alexandre Muller Defeats (7) POR Pedro Sousa 63 64
GBR Jay Clarke Defeats (8) SVK Jozef Kovalik 63 75
(Alt) FRA Elliot Benchetrit Defeats (WC) DEN Holger Vitus Nodskov Rune 16 64 64
CAN Steven Diez Defeats (WC) ESP Carlos Gomez-Herrera 62 63
ITA Federico Gaio Defeats (WC) ESP Nicola Kuhn 63 46 64
COL Daniel Elahi Galan Defeats (Q) ITA Andrea Pellegrino 63 62
ITA Lorenzo Giustino Defeats ESP Carlos Alcaraz 36 75 64
SLO Blaz Rola Defeats FRA Maxime Janvier 46 62 64
ESP Carlos Taberner Defeats IND Ramkumar Ramanathan 36 75 764
ESP Bernabe Zapata Miralles Defeats (PR) ESP Tommy Robredo 60 30 (RET)
2nd Round Qualifying
(8) ITA Riccardo Bonadio Defeats (2) TUN Malek Jaziri 63 61
(5) ITA Andrea Pellegrino Defeats ITA Andrea Arnaboldi 36 64 62
(WC) ESP Carlos Gimeno Valero Defeats (WC) RUS Andrey Kuznetsov 62 63
CZE Vit Kopriva Defeats ESP Javier Barranco Cosano 36 75 765
1st Round Qualifying
(2) TUN Malek Jaziri Defeats ESP Roberto Ortega-Olmedo 64 62
ITA Andrea Arnaboldi Defeats (3) SRB Pedja Krstin 64 46 62
ESP Javier Barranco Cosano Defeats (4) FRA Tristan Lamasine 60 763
(5) ITA Andrea Pellegrino Defeats (WC) ESP Inigo Cervantes 75 673 64
CZE Vit Kopriva Defeats (6) FRA Geoffrey Blancaneaux 63 60
(WC) RUS Andrey Kuznetsov Defeats (7) POR Goncalo Oliveira 63 62
(8) ITA Riccardo Bonadio Defeats BUL Dimitar Kuzmanov 75 61
(WC) ESP Carlos Gimeno Valero Defeats (Alt) VEN Luis David Martinez 61 63