Ostrava Ostrava Ostrava, Czech Republic 2020.08.31 - 2020.09.06
SGL 32 DBL 16
Clay
Prize Money
€132,280
Total Financial Commitment
€132,280
Singles
Doubles
Final
(SE) RUS Aslan Karatsev Defeats GER Oscar Otte 64 62
Semifinals
(SE) RUS Aslan Karatsev Defeats NED Botic Van de Zandschulp 63 63
GER Oscar Otte Defeats (SE) NED Tallon Griekspoor 62 64
Quarterfinals
(SE) NED Tallon Griekspoor Defeats (2) BLR Ilya Ivashka 763 63
(SE) RUS Aslan Karatsev Defeats (Q) GER Mats Moraing 63 63
GER Oscar Otte Defeats (Q) CZE Zdenek Kolar 61 61
NED Botic Van de Zandschulp Defeats SVK Lukas Lacko 57 63 61
Round of 16
NED Botic Van de Zandschulp Defeats (1) SUI Henri Laaksonen 63 62
(2) BLR Ilya Ivashka Defeats SRB Viktor Troicki 63 75
(SE) RUS Aslan Karatsev Defeats (4) LAT Ernests Gulbis 61 64
(SE) NED Tallon Griekspoor Defeats (7) CAN Steven Diez 46 62 64
(Q) GER Mats Moraing Defeats (8) UKR Sergiy Stakhovsky 61 674 40 (RET)
(Q) CZE Zdenek Kolar Defeats KAZ Dmitry Popko 57 64 75
SVK Lukas Lacko Defeats POR Frederico Ferreira Silva 64 75
GER Oscar Otte Defeats CZE Lukas Rosol 62 60
Round of 32
(1) SUI Henri Laaksonen Defeats CAN Brayden Schnur 75 61
(2) BLR Ilya Ivashka Defeats (Q) CZE Vit Kopriva 64 764
CZE Lukas Rosol Defeats (3) KOR Hyeon Chung 26 64 60
(4) LAT Ernests Gulbis Defeats (WC) CZE Dalibor Svrcina 64 61
POR Frederico Ferreira Silva Defeats (5) SVK Martin Klizan 764 62
(7) CAN Steven Diez Defeats GER Rudolf Molleker 61 62
(8) UKR Sergiy Stakhovsky Defeats CAN Peter Polansky 46 64 63
(SE) NED Tallon Griekspoor Defeats NED Robin Haase 46 64 763
(SE) RUS Aslan Karatsev Defeats (WC) CZE Tomas Machac 64 64
(Q) CZE Zdenek Kolar Defeats (LL) TUN Malek Jaziri 63 75
SVK Lukas Lacko Defeats SVK Filip Horansky 766 62
(Q) GER Mats Moraing Defeats ARG Renzo Olivo 75 60
GER Oscar Otte Defeats AUS Aleksandar Vukic 36 64 63
KAZ Dmitry Popko Defeats RUS Roman Safiullin 63 16 63
SRB Viktor Troicki Defeats (Q) SUI Marc-Andrea Huesler 36 64 75
NED Botic Van de Zandschulp Defeats (WC) FIN Otto Virtanen 75 64
2nd Round Qualifying
(2) CZE Zdenek Kolar Defeats (WC) CZE Michael Vrbensky 36 64 75
(4) GER Mats Moraing Defeats (6) TUN Malek Jaziri 36 63 63
CZE Vit Kopriva Defeats (7) GER Matthias Bachinger 16 764 62
SUI Marc-Andrea Huesler Defeats (8) CRO Borna Gojo 75 761
1st Round Qualifying
CZE Vit Kopriva Defeats (1) AUT Sebastian Ofner 768 64
(2) CZE Zdenek Kolar Defeats SVK Lukas Klein 75 64
SUI Marc-Andrea Huesler Defeats (3) RUS Teymuraz Gabashvili 764 762
(4) GER Mats Moraing Defeats USA Alexander Ritschard 62 62
(WC) CZE Michael Vrbensky Defeats (5) ESP Adrian Menendez-Maceiras 64 672 63
(6) TUN Malek Jaziri Defeats (WC) CZE Andrew Paulson 75 63
(7) GER Matthias Bachinger Defeats SVK Alex Molcan 63 60
(8) CRO Borna Gojo Defeats (WC) CZE David Poljak 46 766 62