Vienna Vienna Vienna, Austria 2020.10.26 - 2020.11.01
SGL 32 DBL 16
Hard
Prize Money
€1,409,510
Total Financial Commitment
€1,550,950
Singles
Doubles
Final
(5) RUS Andrey Rublev Defeats (L) ITA Lorenzo Sonego 64 64 2nd
Semifinals
(5) RUS Andrey Rublev Defeats (PR) RSA Kevin Anderson 64 41 (RET) 2nd
(LL) ITA Lorenzo Sonego Defeats (SE) GBR Daniel Evans 63 64 2nd
Quarterfinals
(LL) ITA Lorenzo Sonego Defeats (1) WC SRB Novak Djokovic 62 61 2nd
(5) RUS Andrey Rublev Defeats (2) AUT Dominic Thiem 765 62 2nd
(PR) RSA Kevin Anderson Defeats (4) RUS Daniil Medvedev 64 765 2nd
(SE) GBR Daniel Evans Defeats BUL Grigor Dimitrov 763 46 63 2nd
Round of 16
(1) WC SRB Novak Djokovic Defeats CRO Borna Coric 7611 63 2nd
(2) AUT Dominic Thiem Defeats CHI Cristian Garin 63 62 2nd
BUL Grigor Dimitrov Defeats (3) GRE Stefanos Tsitsipas 675 64 63 2nd
(4) RUS Daniil Medvedev Defeats (Q) CAN Vasek Pospisil 46 63 62 2nd
(5) RUS Andrey Rublev Defeats (WC) ITA Jannik Sinner 21 (RET) 2nd
(PR) RSA Kevin Anderson Defeats ESP Pablo Carreno Busta 75 61 2nd
(SE) GBR Daniel Evans Defeats (WC) AUT Jurij Rodionov 75 63 2nd
(LL) ITA Lorenzo Sonego Defeats POL Hubert Hurkacz 766 762 2nd
Round of 32
(1) WC SRB Novak Djokovic Defeats SRB Filip Krajinovic 766 63 2nd
(2) AUT Dominic Thiem Defeats (LL) UKR Vitaliy Sachko 64 75 2nd
(3) GRE Stefanos Tsitsipas Defeats GER Jan-Lennard Struff 673 63 64 2nd
(4) RUS Daniil Medvedev Defeats (LL) TPE Jason Jung 63 61 2nd
(5) RUS Andrey Rublev Defeats (Q) SVK Norbert Gombos 63 62 2nd
ESP Pablo Carreno Busta Defeats (7) FRA Gael Monfils 61 20 (RET) 2nd
(WC) AUT Jurij Rodionov Defeats (8) CAN Denis Shapovalov 64 75 2nd
(PR) RSA Kevin Anderson Defeats (WC) AUT Dennis Novak 672 64 766 2nd
CRO Borna Coric Defeats USA Taylor Fritz 64 64 2nd
BUL Grigor Dimitrov Defeats RUS Karen Khachanov 766 63 2nd
(SE) GBR Daniel Evans Defeats (Q) SLO Aljaz Bedene 63 45 (RET) 2nd
CHI Cristian Garin Defeats SUI Stan Wawrinka 64 679 63 2nd
POL Hubert Hurkacz Defeats (Q) HUN Attila Balazs 63 75 2nd
(Q) CAN Vasek Pospisil Defeats CAN Felix Auger-Aliassime 75 75 2nd
(WC) ITA Jannik Sinner Defeats NOR Casper Ruud 762 63 2nd
(LL) ITA Lorenzo Sonego Defeats SRB Dusan Lajovic 64 63 2nd
2nd Round Qualifying
(5) SLO Aljaz Bedene Defeats (3) ITA Lorenzo Sonego 62 46 75 2nd
(6) CAN Vasek Pospisil Defeats TPE Jason Jung 761 36 63 2nd
(8) HUN Attila Balazs Defeats (Alt) BRA Bruno Soares 62 64 2nd
SVK Norbert Gombos Defeats (Alt) UKR Vitaliy Sachko 57 64 64 2nd
1st Round Qualifying
SVK Norbert Gombos Defeats (2) GEO Nikoloz Basilashvili 762 62 2nd
(3) ITA Lorenzo Sonego Defeats (WC) AUT Lucas Miedler 64 63 2nd
TPE Jason Jung Defeats (4) GBR Kyle Edmund 672 64 62 2nd
(5) SLO Aljaz Bedene Defeats (WC) AUT David Pichler 60 64 2nd
(6) CAN Vasek Pospisil Defeats (WC) AUT Alexander Erler 36 63 62 2nd
(Alt) UKR Vitaliy Sachko Defeats (7) FRA Pierre-Hugues Herbert 16 64 63 2nd
(8) HUN Attila Balazs Defeats (Alt) USA Rajeev Ram 75 61 2nd